Font size
  • A-
  • A
  • A+
Site color
  • R
  • A
  • A
  • A
Sari la conţinutul principal
Moodle.USM
  • Acasă
  • Cursuri
    Cursuri USM Formare Continua Cursuri deschise TecTNet LMPI Securitatea Informației RESTART 2018-2019 - BA master programme Educație pentru drone DEFEP Chestionare Toate cursurile
  • Suport
    General FAQ Profesori FAQ Studenți Glosar-ghid
  • Referințe USM
    Pagina USM Biblioteca Centrala USM Microsoft365
  • Căutare curs
  • Mai mult
Română ‎(ro)‎
Deutsch ‎(de)‎ English ‎(en)‎ Español - Internacional ‎(es)‎ Français ‎(fr)‎ Italiano ‎(it)‎ Română ‎(ro)‎ Русский ‎(ru)‎
În prezent folosiți accesul pentru vizitatori
Conectare
Moodle.USM
Acasă Cursuri Derulează Extinde
Cursuri USM Formare Continua Cursuri deschise TecTNet LMPI Securitatea Informației RESTART 2018-2019 - BA master programme Educație pentru drone DEFEP Chestionare Toate cursurile
Suport Derulează Extinde
General FAQ Profesori FAQ Studenți Glosar-ghid
Referințe USM Derulează Extinde
Pagina USM Biblioteca Centrala USM Microsoft365
Căutare curs
Extinde toate secțiunile Restrânge toate secțiunile

Master Drepturile Omului - Promotia 2023 - Lucru individual

  1. Cursuri USM
  2. Drept
  3. Ciclul II Masterat
  4. Drepturile Omului (90 cr)
  5. Semestrul II
  6. IAR
  7. Imigrarea și Advocacy pentru Refugiați
  8. Master Drepturile Omului - Promotia 2023 - Lucru individual
Cerințe pentru finalizare
Deschis: joi, 19 octombrie 2023, 00:00
Dată limită: miercuri, 20 decembrie 2023, 23:59

Deja de câțiva ani Polina face parte dintr-un partid politic ilegal. Ea consideră, că țara este condusă de lideri/politicieni corupți, care nu respectă normele și obiceiurile religioase ale cetățenilor. Cu toate că Polina nu este un activist al partidului, ea de nenumărate ori a fost reținută de către Poliție pentru că este membru al acestui partid. După ultimul său arest și a unui proces judiciar rapid ea a fost condamnată la un an de închisoare. În închisoarea ea de câteva ori a fost torturată și era obligată să-și denunțe colegii de partid. Ulterior ea a fost eliberată.

După câteva tentative de a se înregistra pentru a activa legal partidul a hotărât să folosească acțiuni violente pentru a atrage atenția societății asupra problemei cu care se confruntă partidul și să slăbească influența Guvernului. Polina a fost de acord să participe la asemenea acțiuni și a amplasat un exploziv la aeroportul din capitală. În urma detonării explozibilului au decedat 20 de persoane care erau în camera de așteptare. Colegii de partid au ajutat-o pe Polina se părăsească țara de origine. În țara vecină Polina a solicitat azil. Ea se teme că în cazul returnării sale autoritățile din țara de origine nu-i va asigura dreptul la un proces echitabil și o va tortura din nou.

Sarcini:

1.     Ce întrebare se iscă în cazul dat în ce privește determinarea statutului de refugiat potrivit Convenției din 1951?

2.     Identificaţi sursele necesare pentru soluţionarea speţei.

3.     Stabiliţi principiul de bază din domeniu încălcat de către autorităţile naţionale.

4.     Argumentaţi legal decizia  Dvs. în ce privește cererea de azil a Polinei?


Previous activity Testarea Nr. 2 Master Imigrarea si Advocacy pentru Refugiati 28 martie 2022
următoarea activitate Testarea Nr. 1 Master Imigrarea si Advocacy pentru Refugiati 7 martie 2024

Contact us

Follow us

Contactați serviciul de asistență
În prezent folosiți accesul pentru vizitatori (Conectare)
Rezumatul păstrării datelor
Obțineți aplicația mobilă
Obțineți aplicația mobilă
Play Store App Store
Furnizat de Moodle

This theme was proudly developed by

Conecti.me